انتخاب مهد و مدرسه

یکی از دغدغه های جدانشدنی در خانواده های ایرانی انتخاب مدرسه مناسب برای فرزندان خود می باشد. که همواره از همان سنین ابتدایی تولد کودک به وضوح مشخص است. اینکه آموزش کودک را در همان خانه ادامه دهند و یا اینکه فرزند خود را به مهد بفرستند و در سنین بالاتر در مقطع متوسطه دغدغه به این امر تغییر می کند که کدام مدرسه بهتر است تا فرزندشان برای کنکور بهترین عملکرد را ارائه دهد.

 

 

عوامل موثر در انتخاب مدرسه

 

1) کادر مدیریت مدرسه

در ابتدای امر داشتن مدیری فعال، منظم و باتجربه جزو ملزومات یک مدرسه مطلوب می باشد. که در پی آن موفقیت های تحصیلی را برای دانش آموزان در پیش داشته باشد. چرا که یک مدیریت توانمند می تواند با برنامه ریزی درست و به موقع حتی یک کادر آموزش معمولی را نیز مدیریت کند و به درجات والایی برساند.

 

2) معلم و کادر آموزشی

ضامن موفقیت دانش آموزان در امر تحصیل وجود یک معلم با سابقه و آشنا به امور کلاسداری است. علاوه بر آن معلم نیز در کنار مهارت های تدریس باید آشنا به ویژگی های عاطفی دانش آموزان نیز باشد که در مواقع لازم به درستی شرایط را کنترل کند. که این امر در مقاطع ابتدایی (پیش دبستان / دبستان) بسیار حائز اهمیت.

 

 

3)کادر تربیتی و پرورشی

این موضوع را در نظر بگیرید که مدرسه ای خوب است که صرفا بعد آموزشی را در نظر نگیرد و به دیگر موضوعات نیز توجه داشته باشد. مدرسه باید فرزندان شما را برای حضور در جامعه مهیا کند و مهارت های ضروری زندگی از جمله قبول مسئولیت را در آنان تقویت کند. و از آنجایی که بچه ها در دوران مدرسه تاثیر زیادی از اطرافیان و محیط می گیرند داشتن یک کادر تربیتی و پرورشی کوشا و دلسوز الزامی است. چرا که فعالیت های فرهنگی مدرسه زیر نظر این کادر می باشد.

 

 

4) اهمیت فضا و امکانات آموزشی

ایمنی و تمیز بودن مدرسه یکی از پیش پا افتاده ترین مسئله هاست که باید به آن بسیار توجه کرد چرا که امنیت دانش آموزان را در پی دارد. دانش آموزان در مقاطع مختلف به خصوص مقطع ابتدایی نیاز به یک فضای باز و امن دارند که با فراغ بالی در آن به تفریح و فعالیت های ورزشی بپردازند.

ابزار های کمک آموزشی ، نحوه چیدمان میز و صندلی از جمله مواردی هستند که در روند آموزش فرزندان دلبندتان تاثیر گذار هستند چرا که یادگیری دانش آموزان وابسته به آموزش های تجسمی، لمسی و تصویری می باشد و باعث ارتقا بخشیدن هوش و سواد آنان می شود.

 

 

5) ارتباط مستمر با والدین

یک مدرسه خوب باید تمام تلاش خود را بکار گیرد تا همواره والدین را از وضعیت تحصیلی و رفتاری دانش آموز مطلع سازد، البته که این پیگیری ها نباید به صورتی باشد که به استقلال دانش آموز لطمه ای وارد شود و باعث شود شخصیت دانش آموز صدمه ببیند.

 

برگزاری جلسات توجیهی والدین در خصوص دوره انتخابی مدرسه در ابتدای سال و جلسات توضیح روند کلاس در طول سال تحصیلی از وظایف مدرسه به شمار می رود.

 

6) فاصله تا محل سکونت

باید به این نکته توجه داشته باشید که یک مدرسه خوب صرفا مدرسه ای نیست که در نزدیکی محل سکونت شما باشد. و گاهی یک مدرسه به گونه ای از هر نظر از نکات مثبت بالایی برخوردار است که می توان از مسافت نسبتا طولانی آن چشم پوشی کرد.

در مدرسه تجلی دانش تدریس درس ها همراه با بازی و سرگرمی می باشد و در این راستا سعی بر این شده تا کار گروهی و مسولیت پذیری را به دانش آموزان آموزش دهد به گونه ای که حوصله سربر نباشد.

 

 

برنامه غذایی دانش آموزان با توجه به نیاز بدن آنان طراحی شده و هر روز صبحانه به صورت دسته جمعی صرف می شود

 

 

7) فعالیت های فوق برنامه

برگزاری کلاس های فوق برنامه مانند آزمون های علوی، آزمون های سنجش گونیا و ... در حد متعادل برای دانش آموزان لازم و مفید. البته این فوق برنامه ها نباید به گونه ای باشد که دانش آموز را نسبت به درس دلزده کند. مدرسه تجلی دانش مفتخر است که اولین مدرسه در استان یزد می باشد که در آن آزمون های علوی برگزار می شود.

 

 

8) فعالیت های ورزشی

در وهله ی اول شاید از نظر برخی از خانواده ها ورزش از اهمیت خاصی برخوردار نباشد. اما شما باید به این موضوع توجه داشته باشید که فرزندانتان به خصوص پسران علاقه خاص و ویژه ای نسبت به ورزش دارند و همچنین فعالیت های ورزشی را میتوان جزو عواملی در نظر گرفت که باعث تشویق و علاقه مند کردن دانش آموزان نسبت به مدرسه می شود. مدرسه باید این امکان و فضا را داشته باشد که در زمان های مشخصی در آن بتوان مسابقات ورزشی برگزار کرد.

 

 

9) سیستم گزارش دهی آنلاین

این امکان را به شما می‌دهد که هر روز در جریان تمام جزییات رخ داده در کلاس از نظر نحوه پیشروی طرح درس و موارد رخ داده قرار گیرید.همچنین در این سیستم گزارش‌دهی گزارش عملکرد هر دانش آموز در هر کلاس توضیح داده شده است. همچنین ثبت گزارش متنی در دفتر روزنگار دانش آموزان به منزله اطلاع والدین از روند هر جلسه از کلاس درسی کمک شایانی را به والدین می کند.

 

نرم افزار آنلاین مدرسه تجلی دانش، که بسیار کاربردی است و همچنین این امکان را به شما می دهد تا در مواقعی که شرایط لازم برای تدریس حضوری امکان پذیر نمی باشد. دانش آموز بتواند به راحتی از این طریق درس را فراگیرد.